Ca regula, conc sol.obtinute trebuie sa se incadreze intre 9 si 23! md3= md1+md2 ms3= ms1+ms2====> 300g+250g= 550g md1 si md2 sa calculeaza din c1 si c2 23/100= md1/300---> md1= 69g 9/100= md2/250-----> md2=22,5g----. >md3= 91,5g c3= 91,5x100=550= 16,6%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!