Un mobil parcurge l=80km in t=1,5h. Din aceasta distanta 75% este parcursă cu viteza v1=60km\h. Cu ce viteza parcurge restul distantei știind ca mișcarea este rectilinie și uniforma? va rog ajutați-ma!
75% = 3/4 din distanta. 3/4 din 80 km = 3x80/4 = 60 km. Inseamna ca parcurge 6o km cu V1 = 60km/h in timpul de 60km : 60 km/h = 1 ora. Raman 20 km de parcurs cu V2 pentru a-i parcurge in timpul ramas de 1/2 ore. V2 = S/t = 20 km / 0,5 h = 40 km/h
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!