1.Maria si-a cumparat un suc care costa 4 lei ,si a cumparat pentru prietenii ei 8 ciocolati a cate 4 lei .Bunicii ei i-a luat un ruj care costa 4 lei si o pereche de papuci care costa 9 lei .
2.Ioana are 70 de lei .Din acesti bani si-a cumparat 4 jucarii care costau 9 lei si 3 mingi a cate 8 lei.Cati bani mai are ioana?