👤

cinci kg de portocale si trei kg de banane costa 51 de lei. cat costa un kg de banane, daca un kg de portocale costa 6 lei?

Răspuns :

5p+ 3b= 51; 5x 6+ 3b= 51; 30+ 3b= 51; 3b= 21 , b = 7 lei kg de banane
6×5=30 kg(costa 5kg de portocale)
51-30=21 kg (rămase)
21:3=7 (lei costa 3 kg de banane)
Verificare: 6 lei × 5 kg +7 lei ×3 kg = 30 kg + 21 kg = 51 kg
Sper ca te-am ajutat !!!