👤

daca un trenuleţ costa 38 de lei mai mult decât 2 ursuleţi.
daca trenuletul costa 194 de lei,atunci trei ursuleti costa.




VA ROGG


Răspuns :

Pai scazi din 194 - 38 = 156( doi ursuleti)
 Apoi imparti 156 : 2= 78 ( un ursulet)
  Apoi inmultesti 78 ori 3 = 234 ( trei ursuleti)


Daca trenul costa 194 lei si cu 38 mai mult ca 2 ursuleti:

194lei-38lei=156lei (2 ursuleti)

ca sa aflam cat este un ursulet:

156lei:2=78lei (un ursulet)

ca sa aflam cat costa 3 ursuleti:

78lei ori 3=234lei (3 ursuleti)