Răspuns :
Pai scazi din 194 - 38 = 156( doi ursuleti)
Apoi imparti 156 : 2= 78 ( un ursulet)
Apoi inmultesti 78 ori 3 = 234 ( trei ursuleti)
Apoi imparti 156 : 2= 78 ( un ursulet)
Apoi inmultesti 78 ori 3 = 234 ( trei ursuleti)
Daca trenul costa 194 lei si cu 38 mai mult ca 2 ursuleti:
194lei-38lei=156lei (2 ursuleti)
ca sa aflam cat este un ursulet:
156lei:2=78lei (un ursulet)
ca sa aflam cat costa 3 ursuleti:
78lei ori 3=234lei (3 ursuleti)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!