Răspuns :
Strugurii fiind de aceeasi calitate au acelasi pret pe kilogram. Daca in a doua lada sunt mai multi struguri cu 3 kg, inseamna ca pretul lor este dat de diferenta dintre cele doua costuri:
Deci 3kg de struguri costa 100-88=12lei.
Atunci 1kg costa de 3 ori mai putin, adica 12:3=4lei pe kg.
Aflam cate kg are prima lada.
88lei:4lei/kg=22kg.
Aflam cate kg are a doua lada
100lei:4lei/kg=25kg
In total cele doua lazi au atunci:
22kg+25kg=47kg.
Deci 3kg de struguri costa 100-88=12lei.
Atunci 1kg costa de 3 ori mai putin, adica 12:3=4lei pe kg.
Aflam cate kg are prima lada.
88lei:4lei/kg=22kg.
Aflam cate kg are a doua lada
100lei:4lei/kg=25kg
In total cele doua lazi au atunci:
22kg+25kg=47kg.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!