👤

din ce substanta este alcatuit un corp daca masa lui este de 5,4 kg, iar volumul 0,002 m patrati

Răspuns :

[tex]m=5,4\ kg \\ V=0,002 \ m^3 \\ \boxed{\rho-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{\rho= \frac{m}{V}} \\ \rho= \frac{5,4 \ kg }{0,002 \ m^3 }\\ \Rightarrow \boxed{\rho= 2 \ 700 \ kg/m^3} [/tex]