conform definitiei conc.molare sunt 0,6moli in 1litru sol, 5000cmcub=5000ml=5 l 1l......o,6mol 5l .....niu= 3mol NaOH CALCULEZ masa m= 3mol( 23gNa + 1gH+16gO)/mol= 120g NaOH
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!