👤

5,6 grame Fe cu 5 % impuritati reactioneaza cu Cl. Indica care este produsul de reactie format si cantitatea rezultata.

Răspuns :

- calculez masa de fier pur din masa de fier cu p= 95%
p/100= m,p/m,i--->p/100= m,p/5,6--> m,pur= 5,32g fier pur
-aceasta masa intra in reactia:
2mol              2mol
2Fe +3Cl2--> 2FeCl3
56g............(56gFe+106,5gCl)     am simplificat cu 2
5,32g..............m= 5,32x162,5/56.....calculeaza !!!!!!