👤

Un kg de mere costa 3 lei ,iar un kg de piersici costa 4,5lei.
a)Andrei cumpara 2 kg mere si 3 kg piersici.Ce rest primeste daca el plateste cu 2 bancnote de 10 lei?
b)Paul are 24 lei si vrea sa cumpere 6kg fructe (mere si piersici).Cate kg de mere si catr kg de piersici trebuie sa cumpere astfel incat sa plateasca exact 24 lei?


Răspuns :

a)
2k de mere=(2·3) lei=6 lei
3kg de piersici=(4,5 ·3) lei=13,5
20-(6+13,5)⇒20-19,5=0,5 lei
b)
4 kg de piersici=4,5 ·4=18 lei
24-18=6 lei
2 kg de mere=6 lei
18+6=24 lei
SAU

2 kg de piersici=4,5·2=9 LEI
24-9=15
15:3=5 kg
5 kg de mere=5 ·3=15 lei
15+9=24 lei