Un kg de mere costa 3 lei ,iar un kg de piersici costa 4,5lei.
a)Andrei cumpara 2 kg mere si 3 kg piersici.Ce rest primeste daca el plateste cu 2 bancnote de 10 lei?
b)Paul are 24 lei si vrea sa cumpere 6kg fructe (mere si piersici).Cate kg de mere si catr kg de piersici trebuie sa cumpere astfel incat sa plateasca exact 24 lei?
a) 2k de mere=(2·3) lei=6 lei 3kg de piersici=(4,5 ·3) lei=13,5 20-(6+13,5)⇒20-19,5=0,5 lei b) 4 kg de piersici=4,5 ·4=18 lei 24-18=6 lei 2 kg de mere=6 lei 18+6=24 lei SAU
2 kg de piersici=4,5·2=9 LEI 24-9=15 15:3=5 kg 5 kg de mere=5 ·3=15 lei 15+9=24 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!