👤

Pentru 6 l de ulei ,4 kg de mălai și 10 kg de roșii s-a plătit 72 de lei. Dacã 1 l ulei costă 4,50 lei,iar 1kg de roșii 3,30 lei,calculati pretul unui kiogram de mălai

Răspuns :

Cat a costat uleiul?
6x4,50 lei=27 lei
Cat au costat rosiile?                             
10x3,30 lei=33 lei
Cat a costat malaiul?
72-27-33=12 lei          
Cat a costat 1 kg de malai?
12lei:4=3 lei
27 lei pe ulei ,iar pe rosii 33 iar pe malai sa platit  12 lei