👤

Camelia a cumparat un dictionar si un stilou si a platit 37 de lei.Mircea a cumparat un dictionar si si 3 stilouri si a platit 83 de lei .
Cati bani va plati Victor,dac dorestebsa cumpere doua dictionare si doua stilouri identice ale prietenilor sai? Rezolvare


Răspuns :

1)Cat costa 2 stilouri?
      83lei-37lei=46lei
 2)Cat costa un stilou?
        46lei:2=23lei
 3)Cat costa un dictionar?
        37lei-23lei=14lei
4)Cat costa 2 dictionare?
         14leix2=28lei
5)Cati lei a platit Victor?
         28lei+46lei=74lei
                                                                    R=74 lei
 P.S. Problema asta am avut-o chiar eu azi la tema