👤

O minge costa cat doua baloane.4 baloane si doua mingi costa in total 16a lei.Cat costa fiecare obiect?

Va rog prin grafic!
DAU COROANA!



Răspuns :

 4 baloane + 2 mingi=160 lei
160lei : 2 = 2 baloane + 1 minge = 80 lei
1 minge costa cit 2 baloane si inlocuit 2 baloane cu o minge
1 minge+ 1 minge= 2 mingi = 80 lei
80lei:2=40lei 1 minge
daca o minge costa cit 2 baloane
40lei:2=20lei 1 balon