👤

un cub de sticla cu densitatea 2500 kg /m cub avand latura de 1 cm are masa

Răspuns :

Notezi cu l=1cm=0,01m latura cubului
Volumul lui va fi
V=l³ m³
Masa este data de relatia
m=V*ro cu 
ro=2500kg/m³
Calculezi si afli msa in kg.
Spor!
[tex]\rho=2 \ 500 \ kg/m^3 \\ l=1 \ cm=0,01 \ m \\ \boxed{m-?} \\ \bold{Rezolvare:} \\ \boxed{\rho= \frac{m}{V} } \Rightarrow m=\rho \cdot V \\ V=l^3=(0,01 \ m)^3=0,000 \ 001 \ m^3 \\ m=2 \ 500 \ kg/m^3 \cdot 0,000 \ 001 \ m^3 \\ \Rightarrow \boxed{m=0,002 \ 5 \ kg=2,5 \ g}[/tex]