Răspuns :
Meri = 1/3 din 690 = 690/3 = 230 meri
Peri = 2/5 din rest + 69
690 - 230 = 460
2/5 din 460 = 460 x 2/5 = 920/5 = 184
184 + 69 = 253 peri
Gutui = 2/3 din noul rest
230 + 253 = 483
690 - 483 = 207
207 x 2/3 = 414/3 = 138 gutui
Pruni = restul, adica 690 - (230 + 253 + 138) = 690 - 621 = 69 pruni
V: 230 + 253 + 138 + 69 = 690
Multa bafta.
Peri = 2/5 din rest + 69
690 - 230 = 460
2/5 din 460 = 460 x 2/5 = 920/5 = 184
184 + 69 = 253 peri
Gutui = 2/3 din noul rest
230 + 253 = 483
690 - 483 = 207
207 x 2/3 = 414/3 = 138 gutui
Pruni = restul, adica 690 - (230 + 253 + 138) = 690 - 621 = 69 pruni
V: 230 + 253 + 138 + 69 = 690
Multa bafta.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!