👤

99 puncte + coroana! O coloana de masini care are 300 m se misca uniform cu viteza de 10 m/s pe un pod ! In cit timp va trece podul daca podul are 600 m!

Răspuns :

Pentru trecerea intregii coloane a podului se considera timpul scurs de la intrarea primei masini pe pod pana la iesirea ultimei. Inseamna ca distanta parcursa de capul coloanei va fi 600m + 300m, cand ultima masina paraseste podul. S = V·t   =>
t = S/V = 900m : 10m/s = 90s = 1'30"
Coloana de masini are 300 m, iar distanta podului este 600m  
Vom calcula  in urmatorul fel:
 d1=300 m
 d2=600m
 Δd=d1+d2
 Δd=300m+600m=900m
Adica, distanta pod+coloana= distanta 

 Deci, distanta  pe care o parcurge e de  900m   
Stim distanta ,stim viteza, aflam timpul =>
 Eu am aplicat formula vitezei.
 [tex]v= \frac{d}{t} =\ \textgreater \ t= \frac{d}{v} = \frac{900m}{10m/s} =90s~deci,~timpul~pe~care~il~face~e~de~90~s.[/tex]                       
Aceesta e timpul pe care il face.