Răspuns :
Schema:
6 masinute si 10 papusi-220 000lei
6 masinute si 20 papusi-320 000lei
1 papusa-?
1 masinuta-?
Rezolavare:
1)20-10=10(papusi)-diferenta
2)320 000-220 000=100 000lei-costa 10 papusi
3)100 000lei:10=10 000lei-o papusa
4)220 000-100 000=120 000-costul masinilor
5)120 000lei:6=20 000lei-o masinuta
Raspuns:O masinuta costa 20 000lei
,iar o papusa-10 000lei.
6 masinute si 10 papusi-220 000lei
6 masinute si 20 papusi-320 000lei
1 papusa-?
1 masinuta-?
Rezolavare:
1)20-10=10(papusi)-diferenta
2)320 000-220 000=100 000lei-costa 10 papusi
3)100 000lei:10=10 000lei-o papusa
4)220 000-100 000=120 000-costul masinilor
5)120 000lei:6=20 000lei-o masinuta
Raspuns:O masinuta costa 20 000lei
,iar o papusa-10 000lei.
6m+10p=220000
6m+20p=320000
--------------------------
/ 10p=100000
p=10000
6m+10x10000=220000
6m+100000=220000
6m=220000-100000
6m=120000
m=120000:6
m=20000
6m+20p=320000
--------------------------
/ 10p=100000
p=10000
6m+10x10000=220000
6m+100000=220000
6m=220000-100000
6m=120000
m=120000:6
m=20000
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!