👤

pentru 9 kg de mere bunica plateste 54 lei. daca ar fi cumparat 15 kg de mere cati lei ar fi platit va rog rezolvati dau coronita

Răspuns :

9kg=54 lei
1kg=54:9
1kg=6 lei
15kg=6x15=90 lei
54:9=6 -1kg
6×15=90 lei 15 kg