Răspuns :
Ec=m*v^2/2
a) v=0 => Ec=0
b) v=54km/h=54*1000/3600m/s=15 m/s
Ec=30*15^2/2=3375J
a) v=0 => Ec=0
b) v=54km/h=54*1000/3600m/s=15 m/s
Ec=30*15^2/2=3375J
a) Fata de ceilalti calatori din autobuz copilul nu are energie cinetica deoarece viteza sa fata de acestia este 0 (zero).
b) 54km/h = 15 m/s
Ec = mV²/2 = 30kg·225m²/s² : 2 = 3375 J
b) 54km/h = 15 m/s
Ec = mV²/2 = 30kg·225m²/s² : 2 = 3375 J
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!