Răspuns :
Deci eu am luat-o cu regula de 3 simpla.
12kg---------------------34 lei.
x kg---------------------20 lei
y kg---------------------14 lei
x=12*20 supra 34
x=240/34=7,05 kg (pere)
y=12*14 supra 34
y=168/34= 4,94 kg (de mere cumparate)
7,05 kg------------20 lei
1 kg-------------x lei
x=1*20 supra 7,05
x=2,83 lei ( un kg de pere)
Sper ca te-am ajutat , o zi buna :)
12kg---------------------34 lei.
x kg---------------------20 lei
y kg---------------------14 lei
x=12*20 supra 34
x=240/34=7,05 kg (pere)
y=12*14 supra 34
y=168/34= 4,94 kg (de mere cumparate)
7,05 kg------------20 lei
1 kg-------------x lei
x=1*20 supra 7,05
x=2,83 lei ( un kg de pere)
Sper ca te-am ajutat , o zi buna :)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!