👤

Rog ajutor pentru rezolvarea problemei urmatoare:

S-au cumparat 12 kg de mere si pere. Pentru pere s-au platit 20 de lei, iar pentru mere 14 lei. Un kg de pere este este de 2 ori mai scump deat un kg de mere. Cat costa un kg de pere? Cate kg de mere s-au cumparat?

Multumesc.


Răspuns :

Deci eu am luat-o cu regula de 3 simpla. 
12kg---------------------34 lei.
  x kg---------------------20 lei
  y kg---------------------14 lei

x=12*20 supra 34
x=240/34=7,05 kg (pere)
y=12*14 supra 34
y=168/34= 4,94 kg (de mere cumparate)

7,05 kg------------20 lei
     1 kg-------------x lei

x=1*20 supra 7,05
x=2,83 lei ( un kg de pere) 
Sper ca te-am ajutat , o zi buna :)