👤

Un muncitor a ridicat la etajul trei cu h= 10 m un corp cu masa de 15 kg.cu cit sa marit energia potentiala a sistemului corp pamînt

Răspuns :

h=10 m
m=15 kg
g=10 N/kg
Ep=?
Ep=m·g·h
Ep=15 kg·10 N/kg·10 m
Ep=1500 J.