👤

daca te duci la magazin si cumperi 1,2 kg de mere si 3,50 lei kilogramul , 0,3 kg de masline de 14 lei kg si 2 ciocolate de 2,20 lei bucata ce suma vei plati la casa de marcat?
urgent va roooooooog dau fundita !!!!!!


Răspuns :

raspunsul e 12, 8 lei daca vrei detalii despre cum am calculat noteaza te rog raspunsul ca cel mai bun 1kg=3.50 lei 1.2kg=x x=1.2*3.50=4.2 lei apoi 1kg=14 0.3=x x=0.3*14=4.2 si ciocolate sunt doua deci 2*2.20=4.4 4.2+4.2+4.4=12.8