👤

Pentru 2 kg de lamai si 3 kg de portocale s-au platit 18 lei,iar pentru 5 kg de lamai si 4 kg de portocale s-au platit 31 lei.
Cat costa un kilogram de lamai si cat costa un kilogram de portocale?
Va rog rezolvati problema prin metoda comparatiei.


Răspuns :

18:2=9(fiecare kg de fructe din prima informatie)
31:2=15.5 (fiecare kg de fructe din a douaa informatie)