👤

5kg rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3 kg.Cat costa 8 kg de rosii

Răspuns :

5kg-3kg=2kg(diferenta)
16lei÷2kg=8lei(costa un kg)
8lei×8kg=64lei(costa 8kg de rosii)
5r= 3r+16 lei
îl trecem pe 3r după egal, cu semn schimbat
5r-3r= 16 lei
2r= 16 lei=> r= 8 lei

8r= 8×8 lei= 64 lei
*am notat cu r un kilogram de roșii