Răspuns :
5kg-3kg=2kg(diferenta)
16lei÷2kg=8lei(costa un kg)
8lei×8kg=64lei(costa 8kg de rosii)
16lei÷2kg=8lei(costa un kg)
8lei×8kg=64lei(costa 8kg de rosii)
5r= 3r+16 lei
îl trecem pe 3r după egal, cu semn schimbat
5r-3r= 16 lei
2r= 16 lei=> r= 8 lei
8r= 8×8 lei= 64 lei
*am notat cu r un kilogram de roșii
îl trecem pe 3r după egal, cu semn schimbat
5r-3r= 16 lei
2r= 16 lei=> r= 8 lei
8r= 8×8 lei= 64 lei
*am notat cu r un kilogram de roșii
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!