👤

Stiind ca traseul mocanitei are lungimea de 56 km iar intro zi durata cursei a fost maxima , aflati viteza medie de deplasare a mocanitei in acea zi

Răspuns :

Asta trebuia pusa la categoria fizica
durata maxima pe o zi= 24 h
formula vitezei v=d/t
v=56/24
v= 2,(3) km/h