👤

Doua kg de banane costa 12lei.
Cati lei costa 7 kg de banane?


Răspuns :

12:2=6 lei costa 1 kg banana
7x6=42 lei costa 7 kg banane
12:6=2 costa kg 1 banane
7×6=42 costa 7 kg banane