👤

Un elev cumpara 4 caiete cu 1 leu bucata si 10 caiete cu 1,5 lei bucata. Cat costa in medie un caiet?

Răspuns :

4x1=4               10+4=14 caiete
10x1,5=15 lei 
m=(4+15)/14=19;14=1,357lei costa in medie un caiet