👤

pentru 8k de portocale madalina a platit 42 lei cat a platit rares pentru 11 k


Răspuns :

8kg.......42 lei
11kg.......x lei
8 ori x=11ori 42
8x=462/:8 rezulta x=57.75 lei costa 11kg