Răspuns :
1. Cat costa 1 kg de prune ?
15 : 5 = 3 lei
2. Cat costa 7 kg de prune ?
3 x 7 = 21 lei
15 : 5 = 3 lei
2. Cat costa 7 kg de prune ?
3 x 7 = 21 lei
Problema
Se da:
5kg - 15lei
7kg - ...
Rezolvare:
15÷5=3
1kg - prune costa 3 lei;
7×3=21
Raspuns:
7kg prune costa 21lei.
Se da:
5kg - 15lei
7kg - ...
Rezolvare:
15÷5=3
1kg - prune costa 3 lei;
7×3=21
Raspuns:
7kg prune costa 21lei.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!