la un magazin s-au adus 924kg de mere .in prima zi s-a vandut un sfert,a doua zi jumate din intreaga cantitatea,iar a treia zi,restul. stiind ca 1kg de mere costa 2 lei,afla cat s-a incasat in fiecare zi
prima zi:924÷4=231(s-au vandut) a doua zi:924÷2=462(s-au vandut) a treia zi:924-231-462=231(s-au vandut) a incasat in total:(231×2)+(462×2)+(231×2)=462+924+462=1386+462=2848
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!