S-au cumparat 4 pachete de unt si 3 kg de făina si s-au platit 59 lei.Alta data s-au cumparat 4 pachete de unt si 5 kg de făina si s-au platit 69 lei.Cat costa un pachet de unt si un kilogram de faint?
4p un--3kg de f----59lei 4p un--5kg de f----69lei -------------------------- 2kg de f----10lei 1kg de f-----5lei 5leix3=15lei costa3kg f 59lei-15lei=44lei-costa4p.unt 44lei:4=11lei c.un p de unt
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!