👤

o problema cu 2 inmultiri cu numerele: 9 8 5

Răspuns :

mama a luat un kg de cartofi cu 9 lei. cit costa un kg de ceapa daca este de 5 ori mai mare decit un kg de cartofi,dar cit costa un kg de rosii daca este de  8 ori mai mare decit un kg de cartofo?
R-re:
1)9*5=40 (lei)  costa un kg de ceapa
2)8*9=72(lei )costa un kg de rosii
R-ns; 40 lei  costa un kg de ceapa, 72 lei costa un kg de rosii
IN LOCUL ACESTOR LEGUME POTI PUNE ALTELE,, SER CA TEAM AJUTAT !! SUCCES!!