👤

a)Dacă 3 pixuri costă 9 lei, atunci 12 pixuri costă...lei.
b)5 kg. mere costă 20 lei.Atunci cu 60 de lei se pot cumpăra .... kg. mere.
c)Dacă două robinete umplu un bazin în 12 ore, atunci un robinet poate umple bazinul în ...ore


Răspuns :

a) Cat costa un pix ?
       9 : 3 = 3 lei
    Cat costa 12 pixuri ?
       12 x 3 = 36 lei
b) Cat costa 1 kg de mere?
       20 : 5 = 4 lei
    Cate kg de mere se pot cumpara cu 60 lei ?
      60 : 4 = 15 kg mere
c) In cate ore un robinet umple bazinul?
      12 : 2 = 6 ore.