a)Dacă 3 pixuri costă 9 lei, atunci 12 pixuri costă...lei.
b)5 kg. mere costă 20 lei.Atunci cu 60 de lei se pot cumpăra .... kg. mere.
c)Dacă două robinete umplu un bazin în 12 ore, atunci un robinet poate umple bazinul în ...ore
a) Cat costa un pix ? 9 : 3 = 3 lei Cat costa 12 pixuri ? 12 x 3 = 36 lei b) Cat costa 1 kg de mere? 20 : 5 = 4 lei Cate kg de mere se pot cumpara cu 60 lei ? 60 : 4 = 15 kg mere c) In cate ore un robinet umple bazinul? 12 : 2 = 6 ore.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!