👤

Pentru 8 kg de pepeni si 3 kg de struguri s-au platit 69 lei. Stiind ca 1 kg de struguri costa de 5 ori mai mult decat 1 kg de pepeni, aflati cat costa un kg din fiecare.

Răspuns :

8 kg  pepeni+3 kg struguri=69 lei
1  kg struguri=1  kg  pepeni*5
8 p+3*5p=69
8p+15p=69
23kg  pepeni=69
1  kg  pepeni=3 lei
1  kg struguri=3*5=15  lei
verific 8*3+3*15=
24+45=69 

8 kg  pepeni+3 kg struguri=69 lei
1  kg struguri=1  kg  pepeni*5
8 p+3*5p=69
8p+15p=69
23kg  pepeni=69 
1  kg  pepeni=3 lei
1  kg struguri=3*5=15  lei
verific 8*3+3*15=
24+45=69 
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ez Askings: Alte intrebari