👤

doi saci cu faina cantaresc 84 de kg.Cu cat este mai greu un sac decat celalalt daca primul costa 72 lei iar al doilea 96 de lei

Răspuns :

84 KG.....................168 LEI
X(PRIMUL SAC)......72 LEI
_____________________
X=84*72/168
X=72/2
X=36 KG
84-36=48KG

72 +96=168 lei(costa 2 saci cu 84 kg)
168 / 84=2 lei(costa 1 kg de faina)
72/2=36 kg(cintareste 1 sac)
96/2=48kg(cintareste 2 sac)
48-36=12 kg 
Rs: 2 sac este mai greu decit 1 cu 12 kg