👤

Hey!!!
24 m de pânză costa 168 de lei.Cât costa 56 m de pânză de același fel?!


Răspuns :

168/24*56=7*56=392                               asta e raspunsul corect
24m=168lei
168lei:24m=7lei/metru
Prima data la probleme de genul trebuie sa afli pretul pe metru.
7lei*56m=392lei/56m