👤

1.Va rog frumos prima data sa mi-o rezolvati in Regula De Trei Simpla :
Daca 1 kg de prune costa 3 lei , o gospodina poate cumpara 8 kg de prune. Cate kg de prune costa 4 lei?
Va rog ajutati-ma!


Răspuns :

1kg...........3 lei
x kg............4 lei
x=4:3
x=1.33 kg
1kg prune.......3 lei
Xkg...........4lei
X=(4•1):3 =>x=1,(3)