👤

O pâine costă cât 3 cornuri,iar două pâini și 4 cornuri costă 10 lei. Câți lei a plătit Raluca, dacă a cumparat 3 pâini și 5 cornuri ????



Răspuns :

3paini⇒3X3=9 
5cornuri⇒  5X1=5
 9+5=14 a platit Raluca
3*5=15
15+10 lei =25
Raluca a platit 25 de lei