👤

O paine costa cat 3 cornuri, iar 2 paini si 4 cornuri costa 10 lei.Cati lei a platit Raluca, daca a cumparat 3 paini si 5 cornuri?

Răspuns :

c|--|
p|--||--||--|
Cat a platit raluca pentru 3 paini si 5 cornuri, daca 2paini si 4 cornuri costa 10lei?
Rezolvare:
|--|=c
2*3c+4*c=10
6c+4c=10
10c=10
c=1
p=1*3=3

3p+5c=?
3*3+5*1=9+5=14
Mentionari :
La prima ecuatie am scris "2*3c" deoarece  1p=3 segmente si se zice ca a cumparat 2paini

Raspuns: Raluca a platit 14 lei