Răspuns :
p=portocale
b=banane
5kg p.......6kg b.......39lei (1)
3kg p.......3kg b........21lei (2)
Dacă împărțim relația 1) la 3=> obținem:
5kg p......6kg b........39lei
1kg p.......1kg b........7lei (3)
Înmulțim relația 3 cu 5 si obținem:
5kg p.....6kg b.....39 lei
5kg p.....5kg b.....35lei
___________________
Scădem relațiile și obtinem: 1kg b...... 4 lei
Deci un kg de b costa 4 lei.=> 6kg b costa 6*4=24 lei.
Înlocuim în rel 1). Obținem ca: 5kg p....15 lei (4)
Împărțim relația 4 la 5 și obținem ca
1kg p....3 lei
Deci... un kg de portocale costa 3 lei si unul de banane costa4 lei.
b=banane
5kg p.......6kg b.......39lei (1)
3kg p.......3kg b........21lei (2)
Dacă împărțim relația 1) la 3=> obținem:
5kg p......6kg b........39lei
1kg p.......1kg b........7lei (3)
Înmulțim relația 3 cu 5 si obținem:
5kg p.....6kg b.....39 lei
5kg p.....5kg b.....35lei
___________________
Scădem relațiile și obtinem: 1kg b...... 4 lei
Deci un kg de b costa 4 lei.=> 6kg b costa 6*4=24 lei.
Înlocuim în rel 1). Obținem ca: 5kg p....15 lei (4)
Împărțim relația 4 la 5 și obținem ca
1kg p....3 lei
Deci... un kg de portocale costa 3 lei si unul de banane costa4 lei.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!