1. P=U·I sau P = I²R
Puterile insumate sunt egale cu 200W
I²Rr + 60·I = 200
20·I² + 60I - 200 = 0 sau I² + 3I - 20 =0 de unde I₁₂ = -5A si 2A unde se considera numai varianta pozitiva!
2. L = UIt = 60V × 2A × 3600s = 432kJ sau
P= UI = 120W ; L = P×t = 0,12kW×1h = 0,12kWh