Tensiunea la bornele unui generator este U=48V. Generatorul alimenteaza un consumator cu rezistenta R=400 ohmi. Rezistenta interna a generatorului este r=2 ohmi. Sa se calculeze:
a)energia disipata de rezistorul R in 2 minute
b) raportul dintre puterea dezvoltata de generator si puterea disipata in circuitul interior
Va rog ajutati -ma,am ca tema si nu stiu sa fac.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!