👤

Tensiunea la polii unei surse de curent este de 16v. Calculati tensiunea si intensitatea curentului in fiecare din consumatoarele legate in serie daca rezistentele sunt 6 ohm si 2 ohm. Desenati schema circuitului.

Răspuns :

U =I·(R1+R2) ⇒I = 16V/ 8Ω = 2A
U1 = I·R1 = 2·6 = 12V      U2 = I·R2 = 2·2 = 4V
I1 = I2 = I = 2A