👤

O paine costa cat 3 cornuri, iar doua paini si patru cornuri costa 10 lei.Cati lei a platit Raluca , daca a cumparat 3 paini si 5 cornuri ?


Răspuns :

1p=3c..........2p+4c=10..........2p=3c x 2=6c..........6c+4c=10  lei ......1c=1leu ..........1p=3 lei.......3p=3 x 3=9lei......5c=5 lei .....3p+5c=9+5=14 lei


1 p=3c deci 2p=6c, deci 10 c=10 lei, deci un corn costa 1 leu, iar 0 paine costa 3 lei
at. 3paini si 5 cornuri costa 3*3+5*1=9+5=14 lei