👤

Ce intensitate are curentul electric staţionar care transportă în timp de un minut, printr-o secţiune a unui conductor, o sarcină electrică de 1,2 C?

Răspuns :

Q = I·t  => 
I = Q/t = 1,2C/60s= 0,02A = 20mA