👤

Va rog repede O paine si un corn costa 5.20 lei. Daca painea este de 3 ori mai scumpa decat cornul aflati cat costa fiecare



Răspuns :

o paine=3 cornuri
3+1=4 cornuri
5.2:4=1.3 lei costa un corn
1.3x3=3.9 lei costa o paine
 paine = a 
corn    = b

a+b=5,20 lei
a=3b

3b + b=5,2
4b=5,2
b=5,2:4
b=1,3

a=3b=3*1,3
b=3,9