👤

doi saci cu faina cantaresc 84 de kg.cu cat este msi mare unul decat celalat ,daca primul costa 72 lei si al doilea 96 lei?


Răspuns :

1. cat costa cei doi saci de faina ?
72+96=168 lei
2. cat costa un kg de faina ?
168 : 84 = 2 lei
3. cate kg de faina sunt in primul sac ?
72:2=36 kg
4. cate kg de faina sunt in al doilea sac ?
96 :2=48 kg 
raspuns 36kg ; 48 kg