1. cat costa cei doi saci de faina ? 72+96=168 lei 2. cat costa un kg de faina ? 168 : 84 = 2 lei 3. cate kg de faina sunt in primul sac ? 72:2=36 kg 4. cate kg de faina sunt in al doilea sac ? 96 :2=48 kg raspuns 36kg ; 48 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!