👤

se amesteca 200g solutir de NaOH 20%(p=1,225g\cm3 cu 36,74 ml apa. sa se determine concentratia molara

Răspuns :

V sol NaOH= m/p = 163,2 ml
V sol fin= 163,2+ 36,74= 200 ml 
100 g sol.....20 g NaOH
200 g sol.....x=40 g NaOH => nr moli= 1 mol
200 ml sol ....1 mol NaOH
1000 ml........x= 5 M