👤

problema . anaacumparat 3 pixuri,iar ion 5 pixuri de acelas fel ana a cheltuit 12 lei cit a cheltuit ion?

Răspuns :

12:3= 4 lei costa un pix Deci: 4x5 = 20 de lei a cheltuit Ion Sper ca te am ajutat!
12:3 = 4 lei ( Ana) 4×5 = 20 lei (Ion)