Răspuns :
24:6=4 (lei costa un baton)
2 x 4=8 ( lei costa sticlele de suc)
4 x 4 = 16 ( lei costa batoanele Ioanei)
16 + 8 = 24 ( lei a cheltuit Ioana)
2 x 4=8 ( lei costa sticlele de suc)
4 x 4 = 16 ( lei costa batoanele Ioanei)
16 + 8 = 24 ( lei a cheltuit Ioana)
1. Cât costă un baton de ciocolată?
24 : 6 = 4 lei
2 Cât costă 4 batoane de ciocolată?
4 x 4 = 16 lei
3. Cât costă 2 sticle de suc?
2 x 4 lei = 8 lei
4. Cât a plătit Ioana?
16 + 8 = 24 lei
Rezolvarea într-un exerciţiu:
(24 : 6) x 4 + 2 x 4 = 4 x 4 + 8 = 16 + 8 = 24 lei
24 : 6 = 4 lei
2 Cât costă 4 batoane de ciocolată?
4 x 4 = 16 lei
3. Cât costă 2 sticle de suc?
2 x 4 lei = 8 lei
4. Cât a plătit Ioana?
16 + 8 = 24 lei
Rezolvarea într-un exerciţiu:
(24 : 6) x 4 + 2 x 4 = 4 x 4 + 8 = 16 + 8 = 24 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!